Radio Voces Campi Călărași, partenerul ISJ Călărași

Toți profesorii sunt rugați sa acceseze acest link, pentru a avea acces la informații mai ușor , și pentru a parcurge noțiunile disciplinelor școlare într-un mod plăcut , care are la bază colaborarea cu Radio Voces Campi Călărași, partenerul Inspectoratului Școlar Judetean Călărași în cadrul proiectului “Școala de acasă”.
Vă mulțumim!

Avantaje

Trăim într-o lume aflată în schimbare, în care cantitatea de informaţii creşte vertiginos. Clasa pregătitoare va avea un dublu rol: pe de o parte de consolidare a cunoştiinţelor deja dobândite şi, pe de alta, de socializare şi adaptare la schimbare.

În plus, clasa pregătitoare va oferi copiilor din mediile defavorizate un start mai corect în viaţa şcolară. În prezent, mulţi din aceşti copii sunt privaţi de mersul la grădiniţă, iar lipsa de pregătire se reflectă în rezultatele pe care le obţin apoi în şcoală.
Clasa pregătitoare le oferă posibilitatea să se dezvolte într-un mediu structurat de care nu au parte acasă; se evită, astfel, orice formă de discriminare.

Unificarea vârstei de începere a învăţământului obligatoriu, deci clase cu grupuri de vârstă omogene, va avea un impact pozitiv atât pentru copii, cât şi pentru profesori.

Abonati-va la newsletter si veti fi la curent cu ultimele stiri.

Mesaj rapid

Articole postate recent

Prev Next
Intalnire parinti